Saturday, July 26, 2014

Suvi nagu see


Ajaviite romaan Annette Hohbergilt. Varraku ajaviite romaanil on see hea omadus, et lugema asudes sa tead, mis laadi lugemisega on tegemist. Neis on kirge, veidi põnevust ja alati õnnelik lõpp.
Nii oli üldjoontes ka selle lugemisega.
Nooruspõlve suveromanss leidis ootamatu jätku pärast paari kümnendit. Naise valedel alustel loodud peresuhted on haprad ja taaskohtumine nooruspõlve suvearmastusega äratavad uinunud tunded. Selgub, et neil on rohkemgi ühist, kui ainult see suvi. Sellest suvest jäi naisele ka tütar. Suhete sasipundar saab raamatu lõppedes lahtiharutatud.
Eks see suhete draama oli küll kohati väga seebikalik ja etteaimatav. Aga ilusa lõpuga lugu, miks ka mitte...


Terminaatori lugu "Nagu esimene kord" võtab minu arvates väga hästi kokku raamatu sisu :)


Thursday, July 10, 2014

Palveränduri päevik


Ajakirjanik Paavo Kangur on toonud päevavalgele oma teekonna Santiago de Compostelasse.
Kui palverännak näib tõsine ettevõtmine, siis Paavo rännakud näivad kerged ja pigem hetkeemotsiooni ajel otsustatud, ilma pingeta ettevõtmised. Läks ta ju esimest korda hetkel, kui oli olnud olude sunnil töötu ja ka kodused suhted ei olnud kõige paremad.
Kogu raamat on kirjutatud ladusalt, päevikulaadselt, kirjas eredamad hetked, mis siis parasjagu on veidi rohkem pinget pakkunud kogu selle pika astumise juures. Esindatud on ka need mõtted, mida varasemast elust ei saa lihtsalt lahti lasta, muuhulgas  ka väheke kibestumust töötuse teemal. Ladusalt esitatud mõtted on absoluutselt pingevabad ja tundub, et samapalju  kui mõõdeti kilomeetreid, nii palju kulus ka veini :D
Aga samas on raamat ka küllaltki informatiivne ja kellel peaks olema plaanis sarnane ettevõtmine, siis esmase teabe saab siit väga edukalt. Ka olemasolev pildimaterjal toetab väga hästi sisu.
Lisaks on raamatusse kogutud ka teiste sama tee läbikäinute mõtteid. Rännaku emotsionaalsem pool tuleb välja Aira Tammemäe päevikust.
Eredamaid mõtteid on raamatus mitmeid. Patt on olla püüdlikum ja õndsam kui Jeesus Kristus, rõhutada oma kõrget eetilist puhtust ja käituda ülejäänud inimkonna suhtes kui moe- või eetikapolitseinik lk 95.
Ja ilmselgelt ei anna siiski raamat ka täit selgust ettevõtmisest ja sellest tundest, millest võib sellisel pikal retkel osa saada. Tegelikult peab seda ise omal nahal tundma, kui sa igal hommikul ärkad, lööd oma kümnekilose seljakoti selga ja hakkad astuma. See tunne saab ühel hetkel sinu osaks. Sa ei vihka ega armasta seda, vaid oledki üleni seesama tunne lk 142.

Saturday, July 5, 2014

Märkmeid Eestist

Eks alati on põnev teada, mida meist mõeldakse või arvatakse. Ühe nägemuse Eestimaast  ja rahvast on kirja pannud prantslane Richard Millet.

Mõttevälgatusi ja erinevaid seoseid on ta väljatoonud seinast seina. On häid ja vähem häid arvamisi, mis segunevad tema enda sisemaailma päevavalgele toomisega. Näib üllatav, et põgusal siinviibimisel ei piirdunud ta ainult Tallinna külastamisega, vaid jõudis ka näiteks Abrukale ja Abja-Paluojale. 

Ise oleme nii harjunud kõige meid ümbritsevaga, aga need samad kitsaskohad, mis ennastki häirivad on ka kirjanik väljatoonud. Kunagi oli vaat et staatuse sümboliks elada kolhoosikeskuse paneelmaja korteris. Nende väljanägemine ja ümbrus jätavad täna paljudes paikades soovida ja selle on ära märkinud ka Millet. See kõik, mille ta välja toob, ei näi sugugi halvustav, pigem mõrult aus.

Aga positiivsemaid märkmeid on ikka ka, mida ise nii väga ei ole teadvustanudki. Näiteks Eesti topeltvokaalid, eriti naisenimedes, nagu Jaanika, Triin, Tuuli, Kristiina, on kui meelelise õnne, vaat et õnneliku elu tõotus lk 10. Õnnelikud topeltvokaalidega nimede kandjad :)

Millet on teinud juba enne reisi algust ära põhjaliku uurimistöö ja näib, et  teab meie taustast rohkemgi kui keskmine eestlane.
Nagu pealkirigi ütleb, on kirja  pandud mõtted nagu märkmed, mõned mõtted pikemalt, mõned lühemalt ja tema mõttesähvatused mahuvad ära napile 80-le lehele. Samas on kirjutatu ikka ehtsalt prantsaslik ja eestlase mõttemaailmale vägagi teistsugune lähenemine.

Veel kirjutavad:

http://riiulis.blogspot.com/2014/06/markmeid-eestist.html

http://maemaailm.blogspot.com/2014/07/markmeid-eestist-richard-millet.html