Sunday, February 4, 2018

Minu SaksamaaSeekordse lugemisvaliku põhjendusi on koguni kolm.
Mõnikord on nii, et tõstad ühte raamatut, vaatad teist ja sirvid kolmandat ning mitte ükski ei kutsu lugema. Kas on mõtted hajevil või ei oska lihtsalt selgusele saada, mida täpselt vajad. Sellisel juhul toimib (minu jaoks) „Minu“ sarja raamat.
Marianne Suurmaa „Minu Saksamaa“ oli mul veel lugemata ning kuna olen kogenud põgusalt Saksamaa kiirteede elu ja jalad pannud maha küll vaid Aachenis ja Kölnis, siis huvi selle maa vastu on üsna suur just sellise väikese kokkupuute pärast.
On  üsna tavaline, et tänaval kõndides keerad pilgu tuledes akendele ja õige natuke tahaks piiluda ettetõmmatud kardinate taha ning kaeda, mis elu selles peres elatakse. Minu sarja raamatud, mõni rohkem mõni vähem, on seda kardinat pisut paotanud ning veidike paljastanud elu, mille on kaasatoonud otsus minna kusagile mujale.
„Minu Saksamaa“ on avanud keskmisest rohkem just perekondlikku olemist ja otsuseid, sest Saksamaale mindi terve pere ja mõttega proovida seal oma elujärg sisse seada. Mis ei olnud sugugi kerge. Saksamaa on territoriaalselt ja võimalustelt väga suur maa. Mulle meeldis, et Minu Saksamaast ei püütud teha ühte kõikehõlmavat raamatut. Keskenduti pigem oma perele ja inimestele, keda teekonnal kohati, kes mõjutasid, kes ongi Saksa rahvas, olgu nad siis millisest rahvusest tahes. Nii et otsapidi on puudutatud ka pagulasteemat. Aga ka igapäevast olmet ja muidu teavet sarnaste olukordade kogejatele, on siin rohkesti.
Mõjub see lugemine väga inspireerivalt. Mitte et nüüd kohe ise  minema tahaks hakata, pigem mõjub see võõrsil hakkamasaamise lugu motiveerivalt ka oma argise olmega toime tulemisel. Sest kui tundub, et kusagil mujal on väga palju parem, siis sellest Saksamaa loost selgub, et ega sealgi kõik roosiline ei olnud. Kutsuvalt mõjuvad küll looduse, eheda maaelu ja väikeste idülliliste linnade kirjeldused ning kirjeldatud kogukonna kooskäimise tavad ning kokkuhoidmise tunne.
Lugeda oli väga mõnus. Minu Saksamaa on aus ja ilustamata raamat, ning autori valikutegemise oskustest, sisemistest heitlustest ning toimetulekuoskustest on õppida üsna palju. Ka meie oma kodumaal. 
Veel on lugenud: http://maemaailm.blogspot.com.ee/2016/10/minu-saksamaa-marianne-suurmaa.html 
https://sepikoja-sepistused.blogspot.com.ee/2016/11/minu-saksamaa.html 
https://triinuraamatud.wordpress.com/2016/12/31/2320/ 
Kirjastus: Petrone Print
304 lk

No comments:

Post a Comment