Monday, August 15, 2016

Atlantis abajas

Katrin Johansoni debüütromaan meeldis mulle väga. Seega oli päris loogiline valida Varraku nimekirjast tema järgmine romaan, et järele kaeda, kas tema teine romaan jätab esimesega analoogse mulje.

Katrin Johanson jätkab oma esikromaaniga sama joont, selleski loos ei ole ühte ainsat kandvat tegelast. Siin on neid tegelasi kolm: Rene, Martin ja Reesi, kes varieeruva sagedusega, figureerivad selles loos. Renest, kes oli kooliajal pealtnäha autistlike joontega poiss, arenes edukas IT-ettevõtja. Tema kooliaegseid probleeme aitas lahendada Martin Ost, koolipsühholoog. Vaid Martin oli see, kes oskas Rene olemust läbi näha ja ehk ka mõista.   Aja möödudes rollid vahetuvad ja Rene toetab elus veidi raskustesse sattunud Martinit. Reesil on esimene noorus juba möödas, kuid teda märkab Rene ja neist saab vaikival kokkuleppel paar. Sellesse suhtesse satub omamoodi kolmandaks ka Martin. Nad kõik kolm saavad üksteiselt midagi, kes uusi teadmisi, kes lohutust, kes head äraolemist, nooruse pikendust jne.

Raamat algab episoodidega Rene lapsepõlvest, mida on vaid napilt paarkümmend lehte. Oleks lugenud meelsasti rohkemgi täiesti tavapäratust laps Renest. Kuidagi väga ootamatult on Rene juba täiskasvanu, kellel näiliselt probleeme pole (kui mitte pidada probleemiks sageli vahelduvad naistuttavad). Kirjeldatud lapsepõlveosa võiks vast olla selgitavaks taustaks Rene käitumisele täiskasvanud mehe eas.  Martin Ostil polnud kahtlustki, et Rene pole tegelikult raasugi autist. Ilma oskuseta ennast teise olukorda panna poleks poiss suutnud juhtida oma väikseid lavastusi soovitud suunas. Jäi vaid imestada, miks õppinud pedagoogid samastasid empaatiat üksnes kaastundega ning jäid pimedaks asjaolu ees, et sadistki vajas võimet teise kannatusi aduda. Lk 18 

Oma süžeelt on tegemist küllalt lihtsakoelise looga - keegi armastab kedagi, see keegi  täpselt ei teagi, kas tema tunded on ikka samad ja tegelikult meeldib ta veel kolmandale ka. Üsna põhjalikult harutatakse lahti kolme väga  eriilmelist karakterit ja kõik kolm vaatavad sügavalt enda sisse, juurdlevad oma elumõtte, eksistentsi ning käitumise üle. Ühesõnaga, sügavalt psühholoogiline lugu, mis kätkeb endas kolme pealtnäha edukat, kuid üksildast inimest. 

Kui nüüd võrrelda käesolevat romaani autori esimese romaaniga, siis millegipärast meeldis mulle esimene rohkem. „Läbikäidavad toad“ oli kuidagi uudsem, originaalsem ja ootamatum. Selle loo puhul on tugevamaks pooleks minu arvates psühholoogilisus,  süžee ise on kohati veidi seebilikki (näiteks Rene suhted Martin Osti tütrega). 


Natuke nukra alatooniga raamatu lugemine edeneb üsnagi kiiresti,  lugu on eluline,  Katrin Johanson hea sõnaseadja ning tundub, et ka hea inimhingede lahti harutaja. 

Oma lugemiselamusest kirjutab:

Kirjastus: Varrak
160 lk

No comments:

Post a Comment