Monday, July 11, 2016

Samba Prantsusmaal

Kuna pagulaste teema ei ole kusagile kadunud, siis "SambaPrantsusmaal: illegaalina unistuste maal" on täiesti päevakohane lugemine Delphine Coulin´ilt.

Samba Cisse on elanud ja tööanud 10 aastat Prantsusmaal, kuid sellegipoolest leiab riik, et ta ei vääri elamisluba ja keeldub talle seda andmast. Ainus võimalus on elada nagu tagaaetav, kellel ei ole oma nime ega identiteeti. Ellujäämise nimel tuleb kõvast vaeva näha ja teha tema loomule mitteomaseid asju. Samba elu on nagu samba tants, kui sambas tehakse igas taktis kolm tantsusammu, siis sama intensiivne on Samba elu, täis põgenemisi, pettusi, valesid. Vaatamata sellele, et Prantsusmaa ei näidanud oma kõige paremat palet, on tema ilus unelm Prantsusmaast sama püsiv nagu tema saatusekaaslastel.

Lisaks hetke situatsioonidele on kirjeldatud ka nii Samba kui temaga kokkupuutunud illegaalide kodumaalt lahkumise motiive, miks võeti ette eluohtlik, katsumusterohke teekond. Igal omamoodi traagiline lugu. Kõik nad teadsid  minnes, et kusagil on ootamas maa, kus hakkab elu hästi minema. Aafrikasse jäänud jäid seda teadma ka siis, kui tegelikkuses neil põgenikel ei läinud just nii hästi nagu loodetud oli. Aafrika kodudesse jäänutele ei saanud pettumust valmistada.

Kogu selle loo jutustab migratsiooniametnik, kes jääb vähemalt raamatus peaaegu nähtamatuks, vaid aeg ajalt küll tuletab ennast meelde mõne väikese seigaga.  Üksikud peatükid, kus on kirjeldatud  loodusseaduste toimimist on nagu paratamatud paralleelid Samba ja tema saatusekaaslaste eludega.

Märksõnad, mis iseloomustavad seda raamatut on: lakooniline, otsekohene, inimlik, kurb, aus, tõetruu, milles on olemas nii lootusetus kui lootus. Põnevus on olemas, aga mingit suuremat actionit ei maksa siiski oodata. Suuremat rolli mängivad inimsuhted, kultuurilised erinevused. Vähemalt raamatu lõpp on omamoodi optimistlik ja kergendust toov. "Samba Prantsusmaal" on kindalasti raamat, mis äratab kaastunnet ja ehk aitab pisutki mõista pagulaste teemat teises valguses.

Palju on selles loos küsivaid lauseid, millele vastuseid ei ole ei raamatus ega ei ole vist üldse olemas.
Missugusest kannatuse tasemest alates saadakse õigus jääda? lk 69
Kas kõik kohad maailmas, kuhu ta läheb, on räpased ja inetud? lk 182

See lugu haakis end hästi ja tabasin end mitu päeva pärast raamatu lõppemist mõttelt, et kuidas sellel Sambal seal Prantsusmaal küll läheb või kas meie "Sambadel" saab elu sama raske olema. Loodan, et siiski mitte.Kirajastus: Varrak
232 lk.


P.s raamatu põhjal on valminud ka film ja raamatu kaanekujundus on kaader filmist.

No comments:

Post a Comment