Sunday, October 23, 2016

Mõrtsuk Anders ja tema sõbradOn kolmas Jonas Jonassoni sulest ilmunud raamat, mis on seekord jaotatud kolme ossa ja tituleeritud delikaatsete alapealkirjadega „mõnevõrra eripärasest majandustegevusest“. Lugenud olen ka tema Saja aastase mehe lugu. Selleski loos jätkab ta pisut ebaharilikult kombineeritud sõpruse teemal.
Juhuse tahtel on kokku saanud kaks meest ja üks naine: hotellitöötaja Per Persson, pastor Johanna Kjellander ja eksmõrtsukas Johan Andersson alias Mõrtsuk Anders, igal neist tagataskust võtta veidi viltuläinud lugu lapsepõlvest. Nimelt hotellitöötajat oodanuks vast rikkus ja ilus elu, kui tema vanaisa ja isa ei oleks jäänud ajale jalgu oma äridega. Ateistlikult meelestatud pastor ei oleks saanud pastoriks, kui tema isa ja isaisa ei oleks olnud juba sajandeid selle ameti peal. Mõrtsuk Anders oleks ka vast olnud keegi teine, kui tema isa ei oleks joonud selleks, et oma tööd taluda, ja ema selleks, et purjus isa taluda. Kolmekesi küpseb neil plaan oma jõud ühendades raha koguda parema tuleviku nimel. Kaks neist on aga kavalpead, kolmas toore jõu ja lühikese mõistusega. Raha loodeti teeninda loomulikult kõige väiksema aruga mehe arvelt. Nii ulatus Mõrtsuk Andersi ülesannete skaala lõua- ja ninaluude purustamisest jutlustamiseni, abiks ikka törts kangemat kraami. Selle kraamigi koostis muutus koos ametitega: viinast glögini. Plaan töötanuks vast imehästi, kui pastor poleks andnud aimu Mõrtsuk Andersile jumalasõnast. Paraku hakkas jumalasõna töötama plaani vastu, sest valgustust saanud Mõrtsuk Anders hakkas mõtlema ja sai nakatatud heategude pisikuga. Seega pidid kaks ülejäänut oma plaane kogu aeg korrigeerima.
Mõrtsuk Anders on lõbusat janti täis absurdne lugu, milles on ohtralt üle vindi keeratud võllanalju. Nendest jumalakojas toimuv võib näida pühaduseteotusena, rumalama ära kasutamine  lihtsalt julma ja alatuna.  Huvitav oli jälgida pastori ja hotellimehe mõttemustrite muutumist ja ümberhäälestamist, sest  nende mõtlemine ja plaanid pidi ka kohanema vastavalt Mõrtsuk Andersi meelemuutustega. Samas toimus kogu tegevus heategevuse sildi all, millest tähtsamalt kohal oli siiski saamine kui andmine ehk siis nagu nad ise nimetasid: õilsam on võtta kui anda. Kõik nende projektid sisaldasid andmist sellel määral, et siis rohkem taas kord endale saada.  Siit tekkis ketserlik mõte, et kas ka mõned meie heategevusprojektid ei näe mõnikord samasugused välja???
Kui nüüd võrrelda Mõrsuk Andersi lugu Saja aastase looga, siis esimene meeldis mulle kindlalt rohkem. Ilmselt ka sellepärast, et midagi nii absurdset, ülevõlli keeratut ja naljakat ei olnud ma varem lugenud. Mõrtsuk Andersi lugemine on  juba nagu tallamine tuttavatel radadel, ainult teisel aastaajal. Nii et see nali ja absurdsus mind enam nii väga naerma ei ajanud, kuid lugeda oli sellegi poolest lõbus. Seda enam, et autori musta huumori loomise ja kombineerimise oskus on muljet avaldav.
Kaanepilt meenutas mulle väga lasteraamatu tegelast röövel Rumcajsi. Ja minu meelest võib luua ka tegelaskujude vahele väikesi paralleele. On ju südames Mõrtsuk Andersi hea ja usub inimese paremaks muutumisse.Kui ainult need teised teda eksiteele ei viiks ;)
Raamatus on kasutatud rida Karin Boyele luuletuse algusest, mis mulle väga imponeeris ja mida võib võtta ka omaette tsitaadina. Ära ihka päeva, kus saad rahu. Parim päev on see, mil piinab janu.  lk 207
Raamatu sain lugemiseks ja arutlemiseks kirjastuselt Varrak.
247 lk
Jonas Jonassonil on ka oma kodulehekülg: http://www.jonasjonasson.com/

No comments:

Post a Comment