Thursday, December 27, 2018

Linnulaul


Sebastian Faulksi „Linnulaul“ on mul näppu jäänud mitmel korral, aga ikka olen ta kõrvale pannud millegipärast. Samas see kaanepilt on täpselt selline, mis jääb mälusoppi kinni: särav lilleke ja okastraat, suitsune pilv ja pealkiri kõlavad väga vastandlikult ja piisavalt huvitekitavalt.
„Linnulaul“ on sõjaromaan I. maailmasõjast. Raamatu peategelane Stephen Wraysford on noor mees, kes enne sõda sattus armuafääri ühe abielunaisega. Afäär küll lõpeb, kuid armastus jääb ja võib olla on sellepärast Stephenil  esialgu lihtsam olla üks mutrike sõjavankris. Alanud on  maailmasõda, mis muudab Stepheni ja kogu inimkonna saatust ning sõjahaavadest ei paraneta mitte kunagi päriselt.
Raamat algab nagu erootiline romaan, edasi läheb pigem sõjaõuduste romaaniks ning vahepeal on ka selliste argisuhete romaan, s.t raamat koosneb mitmest osast, kuhu jäävad ajajärgud 1910 kuni 1917 ja jõuab välja aastasse 1977, mil sõjas toimunut püüab lahti mõtestada Stepheni lapselaps.
Kui ma olen mõnikord mõelnud, et aitab nendest sõjajuttude lugemisest, siis „Linnulaulul“ oli oma vaatenurk sõjale ja elule ning köitis mind üsna hästi. Sõda käib lisaks maapealsele põrgule ka maa all ja nende maa-aluste kaevikute kaevamise kirjeldamine on midagi täiesti teistsugust ning selle kõige ettekujutamine oli üsna foobiat tekitav. Sõjakoledusi ja seda, kuidas selline kahurilihaks olemine mõjutab inimest, kirjeldatakse üksikasjalikult ja need kirjeldused on nii haaravad, et isegi raamatu paksus ei hirmuta ja lugemine edeneb jõudsalt. Tegelikult on nii, et sõja mõttest ei saa ma aru, ja ka Stephen tajub, et mõttetu sõda, milles kannataja on vaid tavaline inimene. Kuid kui surma saavad kaaslased, siis tekib ka hetkeks viha nende vastu, kes on teisel pool ehk kes peavad olema vaenlased.
Kuna pinge on pea lõpuni, siis raamatu lõpp ei vasta sellele eelnenud pingele. On hea küll, et autor on kõik otsad lõpuks kokku võtnud, kuid oleks oodanud pisut rahutumaks tegevat lõppu.
On parem anda end halva vaimu meelevalda, kui taluda ükskõiksust lk  305
Kirjastus: Hotger
527 lk

No comments:

Post a Comment