Thursday, June 27, 2019

Ekraani tagaOn tore, et uusi autoreid meil on tekkinud tublisti, kas just nii, nagu pärast vihma seeni, aga aeg-ajalt tulevad nähtavale uued nimed.   Carolin Kuuskmäe on noor kirjaneitsi, kelle noortepõnevik ilmus esmalt wattpad.com keskkonnas ja oli seal väga suure lugejaskonnaga. Selliseid noortekaid olen ma vähe lugenud. Üks lisaks ei tee kohe kindlasti paha. ;)
Sara ei ole tavaline kaheksateistaastane tüdruk, tema võimed on igast kandist keskmisest tunduvalt üle. Tegelikult on ta andekas pea igal alal, nii õppimises kui spordis. Ka tema päritolus ei ole midagi harilikku, spioonide tütrena sündida tähendab seda, et spiooniks kasvatatakse ka oma võsuke. Selline elukutse aga kujutab endast pidevat ohtu saada kellegi märklauaks. Sara on oma võimetega püüdnud küll internetimaailmas kõik ohud elimineerida, kuid iga nüanss loeb ja ka tema noor elu on pidevas ohus.
Nii et põnevik, mis on põnevust otsast lõpuni täis, seega on raamat haarav ja kutsub järjest edasi lugema.  Eks omamoodi on see lugu pisut naiivne ja lihtsakoelinegi, kuid minu hinnangul pidas otsast lõpuni kenasti vastu ja fantaasialend on kirjaneitsil hästi lennukalt töötanud, kuid siiski kindlatesse piiridesse jäänud.  Mingis suhtes süstib see lugu üli- ja üleolevust, sest Sara kuju oli liiga ülbe, liiga andekas ja liiga pohhuistliku elufilosoofiaga, kellel näis kõigist eakaaslastest suva olevat. Õnneks (siiski just raamatu esimeses pooles), oli Sara ka väsinud sellest rööprähklemisest ning siis paistis, et robot see tüdruk olla ei saa (mingi sarnane kahtlus oli küll).
Kindlast ei kuulu ma sihtgruppi, kuid mõnikord on hea oma mugavustsoonist välja astuda ja lugeda midagi tavapärasest erinevat. Mahavisatud aeg see lugemisele pühendatud aeg kindlasti ei olnud, sest lugemiselamus on kindlasti positiive ja happy end ka ju. Kujutan ette, et põhikooli teises pooles õppijatele läheks see raamat hästi peale, ilmselt ka neile, kes just lugemisest ei vaimustu. Selline süžee, kus on armastust, reetmist, tapmist ja tagaajamist, lähedaste kaotust, imetehnikat ja arvutimaailma, peaks sobima paljudele.
Kirjastus: Varrak, 2019
320 lk

No comments:

Post a Comment